Odměna
Odměna advokáta za právní služby vychází z příslušných právních předpisů (tj. zejména zákon o advokacii). Je možno ji sjednat dvěma způsoby, a to buď jako odměnu smluvní, nebo jako odměnu mimosmluvní.
V případě smluvní odměny je vždy potřebná dohoda s klientem, která je uzavřena před poskytnutím právních služeb. Smluvní odměna je pak určena podle právní složitosti a časové náročnosti jednotlivé věci. Zájmem advokáta i klienta pochopitelně je, aby sjednaná výše odměny odpovídala finančním možnostem klienta.
Klient se s advokátem může dohodnout na odměně časové, úkonové, paušální či podílové. Časová odměna odpovídá práci, kterou advokát za předmětný časový úsek stráví na řešení věci. Obvykle je účtována za každou hodinu právních služeb. K úhradě dochází ihned po poskytnutí právních služeb, nebo u dlouhodobého zastupování pravidelně v měsíčním intervalu. Advokát vždy vystavuje daňový doklad.
Úkonová odměna je určena z přesného vyjádření hodnoty jednotlivých právních úkonů dle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif). Tato vyhláška zároveň definuje, co je to právní úkon. Dle advokátního tarifu se za právní úkon považuje např. převzetí právního zastupování či obhajoby, písemné podání k soudu či jinému orgánu, účast na soudním nebo jiném jednání, další porada s klientem přesahující hodinu apod. Podrobně k tomu ustanovení § 11 citované vyhlášky.
Paušální odměna je založena na placení částky v pevné výši. Může být sjednána za vyřešení jedné záležitosti, nebo při opakovaném a dlouhodobém poskytování právních služeb. Takto stanovená odměna je vhodná například pro právnické osoby, které jsou nuceny opakovaně využívat právních služeb a vyžadují tak dlouhodobé zastupování.
Podstatou podílové odměny je dohoda advokáta a klienta představující určení ceny za služby procentem z hodnoty věci či sporu.
Mimosmluvní odměna je stanovena advokátním tarifem (viz výše), přičemž takto určená odměna náleží advokátu tehdy, nedošlo-li ke sjednání odměny za právní služby dle shora nastíněného postupu.
Advokát má rovněž nárok na náhradu hotových výdajů. Mezi tyto výdaje jsou obvykle zahrnovány např. znalecké posudky, soudní, správní a jiné poplatky, překlady či náhrady za promeškaný čas.
Advokátní kancelář České Budějovice
Najdete nás v ulici Lipenská 869/17, 370 01 České Budějovice, I. patro, kancelář č. 6.